Kdo jsme

Jsme dětský lesní klub a nabízíme předškolní vzdělávání pro děti od tří let - odlišné od klasického třídního modelu. Naší "třídou" je les, naším "stropem" je obloha. V přírodě trávíme s dětmi většinu společného času. 

Najdete nás jen kousek za Náměští nad Oslavou směrem k Vícenickému lomu. Díky vstřícným lidem můžeme využívat zděnou chatu s velkou zahradou poblíž zalesněného údolí s potokem, kde je naše eldorádo.

Poslání a vize

Společně tvořit příjemné a bezpečné místo, kde jsou děti samy sebou. Zde mohou svobodně jednat a prožívat vše, co potřebují v souladu se sebou samými. Volnou hrou v přírodě se děti učí respektujícímu vztahu k sobě i ke svému okolí. Všichni členové Oslavánku - děti, průvodkyně i rodina - jsou spolutvůrci tohoto bezpečného prostoru.

Výchovně - vzdělávací cíle

  • tvořit prostor pro co nejpřirozenější vývoj dítěte,
  • poskytovat dostatek prostoru volné hře dětí,
  • nechat rozvíjet každé jednotlivé dítě dle jeho individuálních potřeb,
  • pomoci utvářet základy klíčových kompetencí předškolního vzdělávání,
  • pracovat s evaluací poskytovaného vzdělávání.

Běžný den v Oslavánku

Příchod dětí

hry a činnosti dle vlastní volby - výtvarná činnost, 

zpěv, pohyb, tanec, zopakování "pravidel lesa",

8.00 - 8.45

Ranní kruh

zahájení a přivítání nového dne, píseň na měsíc 

a domluva na denních činnostech. 

9.00 - 9.30

Výpravy do okolní přírody

cesta na předem domluvené stanoviště, svačina,

vyprávění a dramatizace pohádek a příběhů, 

vedená a volná činnost v lese, návrat do zázemí,

9.30 - 12.00

Oběd a společné povídání o prožitém dni

12.30 - 13.00

Odpolední odpočinek

předčítání pohádek, spánek nebo jen odpočinek

13.00 - 14.00

Závěr dne

hry v zahradě, hudební, výtvarné, rukodělné 

činnosti dle výběru dětí, svačina, vyzvedávání dětí rodiči

14.00 - 16.00

Průvodci dětí v Oslavánku

Michaela Marková

Je akreditovanou chůvou, absolventkou kurzů o respektující výchově a enviromentálním vzdělávání. Vyrůstala v blízkosti lesa, řeky, potoka, i proto tolik miluje přírodu. Má ráda pohyb, jógu, dobré zdravé jídlo a chvilky s pěknou knížkou. A jak sama říká: "S dětmi venku se dá objevit tolik nového, nikdo neumí vtáhnout do přítomného okamžiku lépe než děti." V Oslavánku působí jako průvodkyně od roku 2019. Od roku 2021 je koordinátorkou klubu.

Jitka Valehrachová, Dis.

Vystudovala zdravotnickou školu, své vzdělání rozšiřuje studiem celostní medicíny. Její dětství je protkané vůní lesů. Ke štěstí jí stačí cítit vítr v zádech, občas obout toulavé boty a vydat se světa kraj. A to chce dopřát i dětem. Miluje knihy, historii, příběhy, tanec a umění. S mužem Petrem postavili slaměný dům, zasadili několik stromů a povili tři děti. V Oslavánku působí jako průvodkyně od roku 2018 a od 2021 spolukoordinuje. 

Johana Kubíčková, Mgr.

Vystudovala učitelství výtvarné výchovy na Univerzitě Karlově. Její život je protkán tvůrčí uměleckou prací a radostí z tvorby čehokoliv. Plnými doušky si užívá přítomnost v krajině a ve světě, objevuje barvy, tvary a krásu v každé jeho proměně. Baví ji tento svět ukazovat dětem a stejně tak ráda se nechá na této cestě dětmi provázet. V Oslavánku působí jako průvodkyně od roku 2017.

Pavel Dittrich

Ekonom, lektor, včelař, pedagog volného času. Má rád přírodu, volejbal, kolo, práci se dřevem a chová ovce. 

Příběh Oslavánku

Nápad založit dětský lesní klub vzešel ze skupiny aktivních rodičů v Náměšti a okolí. V roce 2015 se jeho založení ujaly Jitka Hadrabová a Marie Rybníčková. Díky velkorysé nabídce rodiny Fadrných má Oslavánek od roku 2016 zázemí ve velké zahradě s chatkou v těsné blízkosti lesa. V roce 2017 se stabilizoval tým průvodkyň a v nabídce se objevily letní tábory. Po celou dobu se Oslavánek snaží nabízet plnohodnotné předškolní vzdělávání pro děti od tří let v duchu koncepce lesních mateřských škol a klubů, s důrazem na pobyt dětí v přírodě. Oslavánek je členem Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ)

 Za relativně krátkou dobu od zrodu Oslavánku se na jeho budování podílely desítky lidí. Dobrovolná aktivita, nadšení a komunitní přístup je pro fungování Oslavánku zcela zásadní. Všem ze srdce děkujeme!

Líbí se Vám naše činnost?